Bekleyin

MARKA KANUNU VE KURUMUN ADI DEĞİŞTİ!

Patent, faydalı model, tescil, marka tescili, tasarım tescili, patent tescili, marka koruma, tasarım koruma, buluş koruma, model koruma, kurumsallaşma, markalaşma, tescilli marka ismi, evrensel marka ismi, evrensel markalar, global markalar, global marka ismi bulma, global marka ismi.

Taklit ürünleri yapan, satan, ithal ve ihraç edenleri, artık ağır cezalar bekliyor. Yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre, haksız marka kullananlara 3 yıla kadar hapis cezası ve 20 bin günü bulacak adli para cezası verilecek.

Yeni kanuna göre buluşların teknolojinin her alandaki buluşlara göre yeni olması, buluş aşaması olması ve sanayiye uygulanabilir olması şartıyla patent alması sağlanacak.

Marka hakkına tecavüze ilişkin cezai hükümler de kanunda yer alıyor. Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal üreten veya hizmet sunan, satışa arz eden veya satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satın alan, bulunduran, nakleden veya depolayan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Marka koruması olduğunu belirten işareti kaldıran kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Taklit ürünü satan kişi malı nereden temin ettiğini belirtirse cezaya hüküm verilmeyecek.

KURUMUN ADI DEĞİŞTİ

Eski adı “Türk Patent Enstitüsü” yeni adı “Türk Patent ve Marka Kurumu” olarak değiştirildi. Kısa adı “Türk Patent” olarak düzenlendi. Marka tescil süreçleri kısaltıldı. AB düzenlemesine paralel olarak, 7 yıl sonra yürürlüğe girmek üzere, markalara idari iptal getirilecek.

 

Tescilli markalar başvuru tarihinden itibaren 10’ar yıllık dönemler halinde tekrar tescillenerek korunabilecek. 5 yıl içinde haklı bir sebep olmadan kullanılmayan markanın iptaline karar verilecek. Patentin koruma süresi 20 yıl, faydalı modelin koruma süresi 10 yıl olacak.

Görevli mahkeme, fikri ve sınai haklar hukuk ve ceza mahkemeleri olacak. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun aldığı kararlara karşı açılacak davalarda yetkili mahkeme, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi olacak.

Markaların Uluslararası Tescili Konusundaki Madrid Sözleşmesi ile İlgili protokol kapsamında yapılan bir uluslararası başvuru, Türk Patent ve Marka Kurumu’na doğrudan yapılan bir başvuruyla aynı sonuçları doğuracak.

Bu sayfa 24289 kez görüntülenmiştir.

Paylaş:
Sayfa {2.254228} saniyede yüklendi.