Hızlı Başvuru Yap
Marka İsimleri
Online Katalog
Marka Sorgula
0212 595 0892
Markalize - Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescili

 

TASARIM TESCİLİ NEDİR? FAYDALARI NEDİR?

Tasarım tescilini kısaca, tasarım hakkı sahibinin izni olmaksızın başka kişilerce tasarımın ticari amaçla kullanımını engelleme hakkı olarak tanımlayabiliriz.

TASARIM TESCİLİ NİÇİN ÖNEMLİDİR?

1- Tasarım tescili ile marka tescili farklıdır. Tasarım tescili ile tasarımın her alanda size ait olduğunu ispatlayarak başkaları tarafından kullanılmasını engellersiniz
2- Tasarımınız tescilli değilse başkaları tarafından tescillenerek hukuki davalara maruz kalabilir, itibar kaybedebilir ve üretiminiz durdurularak ekonomik zarara uğrayabilirsiniz. Tasarım tescili bu noktada sizi koruma altına alacaktır.
3- Tasarımınıza MARKA TESCİLİ yaparak belirlenen alanlarda kullanabilirsiniz. Fakat logo vb. tasarımlarınız Marka ismi değiştirilerek farklı alanlarda başkaları tarafından taklit edilerek kullanılabilir. TASARIM TESCİLİ taklidin önüne geçmiş olursunuz.
4- KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilirsiniz.
5- Birçok resmi kurum ve kuruluşlarda tescilli tasarımınızı ipotek ve teminat olarak verebilir, satabilir devredebilir ve miras olarak bırakabilirsiniz.
6- Tescilli logo ürün vb. görsel tasarımlarınızla güvenle, taklit edilmeden üretim ve tanıtım yapabilirsiniz.

 

AYNI LOGOYU FARKLI SEKTÖRLER FARKLI İSİMLE KULLANABİLİR. BU YÜZDEN LOGO VE MARKA İSMİ AYRI AYRI TESCİLLENMELİDİR.

Marka Tescilini LOGO ile birlikte yapmak, Markanıza ait logonuzu da her alanda tescillemiş olmaz. LOGO Tasarım ve Marka İSİM Tescili farklı şeylerdir. Ayrı ayrı belgelerle tescillenmesi gerekmektedir. Markanız tescilli olup, eğer logonuz tescilli değilse,
logonuzun başkaları tarafından art niyetli olarak kendi markaları ile kullanılması durumunda herhangi bir hak iddia edemezsiniz. Bu yüzden Marka İsminizi ve Marka Logonuzu ayrı ayrı tescil ettirmeniz gerekmektedir.
Ülkemizde KOBİ’ler devlet tarafından çeşitli şekillerde desteklenmektedir. Dünya Bankası hibeleri, Kalkınma ajansları, KOSGEB hibe ve kredi destekleri vb. desteklerle KOBİ’ler desteklenmektedir.

Bu desteklerden faydalanmanın başlıca kriterlerinden birisi de “Tasarım Tescili”dir. Üretmiş olduğunuz ambalajlarınızın, logolarınızın ve ürünlerinizin Tasarım Tescilini yaptırarak hem tasarımınızı güvence altına alın hem de KOSGEB’in verdiği 15 bin TL destekten faydalanın. Marka tescili farklı bir konsept olduğu için logo tasarımınızı koruma altına almış olmazsınız. Bu yüzden Tasarım Tescili yaptırmanız gerekmektedir. Tasarım tescili ile logonuzu, ürününüzü ve ambalajınızı güvence altına almış olursunuz. Tasarımlarınızın taklit edilmesini engellersiniz.

Ayrıca hukuki güvence de sağlamış olursunuz. Şimdi hem tasarım tescili yaparak logonuzu, ürünlerinizi, ambalajlarınızı vb. tasarımlarınızı koruma altına alın hem de bunun için destek alın.