Hızlı Başvuru Yap
Marka İsimleri
Online Katalog
Marka Sorgula
0212 595 0892

MAKALELER

Güvenilir Marka İsmi Oluşturma

Güvenilir Marka İsmi Oluşturma

Marka, benzerleri ile aynı alanda ve aynı zamanda anıldığında diğerlerinden farklılaşarak akla gelen ilk kavramdır. Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ayırt edici işaret marka olarak tanımlanmaktadır.

Peki bir marka isminin güvenilir bir kimlik kazanması, hedef kitle tarafından güvenilir olarak kabul edilmesi nasıl sağlanmaktadır? Gelin şimdi hep birlikte güvenilir bir marka ismi nasıl olmalıdır ona bakalım.

Güven, firmaların olmazsa olmaz diyebileceği bir unsurdur. Çünkü ticarette her işin başı karşılıkla güven unsuruna dayanmaktadır. Güven olmadan markalar ne kendini geliştirebilir ne de kendisini hedef kitlesine karşı olumlu yönde aktarabilir. Bu da markanın zamanla unutulup gitmesine ve hatta yok olmasına kadar gidebilir.

Bir firmanın güvenilir olabilmesi öncelikle marka isminin hedef kitleye güven vermesi ile başlamaktadır.

Marka ismi öncelikle uzman kişiler tarafından gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra oluşturulmalıdır. Güvenilir marka isminin telaffuzunun kolay olması, akılda kalıcılık derecesi, çağrıştırdığı anlamlar ele alınır. İsmin kulağa hoş gelmesine, uygunsuz herhangi bir anlam taşımamasına, başka dillerde farklı kullanış anlamlarının olmamasına dikkat edilerek araştırma gerçekleştirilir.

Marka ismi markanın faaliyet alanını yansıtmalı, logo tasarımı ile uyumlu, görsel yönden güvenilir olmalı, fonetik olmalı, aynı şekilde yazılıp aynı ses tonuyla okunmalı ve güven vermelidir.

Güvenilir bir marka ismi oluşturmanın en önemli aşamalarından birisi de marka isminin Türkiye ve dünya ülkelerinde tescillenebilir olması gerekmektedir. Alan adı ve domaini müsait olmalıdır.

Güvenilir bir marka ismi firmanın müşteri potansiyelinin genişlemesini ve müşteri sadakatinin oluşmasını sağlar. Bu da markanın zamanla gelişip büyümesine ve önemli markalar arasına girmesine olanak sağlar.

Marka isminin güvenilir bir kimlik kazanmasının önemli bir diğer aşaması da markanın mutlaka Güvenilir Marka İsim Belgesi’ne (GUMİB-TOBNC) sahip olması gerekliliğidir. Güvenilir Marka İsim Belgesi (GUMİB-TOBNC) İSİMDER Marka İsim Merkezi Tarafından gerekli kriterleri karşıladığı taktirde markalara verilen bir güven belgesidir. Bu belge sayesinde markalar güvenilir bir kimlik kazanmanın yanında müşteri potansiyelini geliştirerek kâr marjını artırmaktadırlar.

Markalar için oldukça önemli olan Güvenilir Marka İsim Belgesi’nin kriterleri nelerdir gelin şimdi onlara bakalım;

  1. Marka İsim-Logo tescil belgesi ya da başvurusu olan,
  2. Logo ve kurumsal kimlik tasarımları olan,
  3. Tescilli markaya ait ya da markanın içinde yayınlandığı güncel, güvenilir bir Web sitesi sayfası olan,
  4. Faal, işlevsel ve güncel sosyal medya sayfaları olan veya tescilli markaya sosyal medya hesaplarından erişilip ulaşılabilen,
  5. İnternet-Sosyal medya, tv, dergi, gazete veya fuar gibi herhangi bir reklam ve tanıtım faaliyetinde bulunan,
  6. Ticari faaliyetlerde bulunan ve referansları olan markalar.

Bu kriterler doğrultusunda vergi levhası ya da potansiyel vergi numarası olan firma, kurum, kuruluş, şirket ve şahıslara ait tescilli marka isimleri için; İSİMDER Marka İsim Merkezi güvenilir marka isim belgesi (GUMİB-TOBNC) sunmaktalar.

Genel anlamda güvenilir marka ismi nasıl olmalıdır bu yazımızda bu konulara değindik.