Hızlı Başvuru Yap
Marka İsimleri
Online Katalog
Marka Sorgula
0212 595 0892

MAKALELER

Markalarda Kullanılan R, TM, C ve G İşaretleri Ne Anlama Gelmektedir?

Markalarda Kullanılan R, TM, C ve G İşaretleri Ne Anlama Gelmektedir?

Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin üzerinde ya da pek çok markanın logosundaki R, TM, C ve G (®, ©, ™, G) sembollerini mutlaka fark etmişsinizdir. Peki bu yazıların ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Bu ifadelerin her biri farklı anlamlar taşımaktadır. Genel olarak bu işaretler için bulunduğu markanın bazı ticari haklarını koruduğu söylenebilir. Yani bu işaretler markaların yasal olarak koruma altında olduğunu göstermektedir. R ve TM işaretleri daha çok mal, ürün ve ticari hizmetler için kullanılmaktadır. C işaret eser sayılabilecek nitelikteki ürünlerde yer almaktadır. G işareti ise markanın güvenilir olduğunun ispatıdır.

Şimdi bu ifadelerin ne anlama geldiğine bakalım;

R işareti, “Registered” kelimesinin kısaltılması olan uluslararası alanda pek çok marka tarafından kullanılan bir işarettir. Marka logolarında yer alan bu işaret markanın tescilli olduğunu göstermektedir.

TM sembolü, “Ticari Marka” (Trademark) kelimesinin kısaltılmasıdır. Tanıtım için kullanılır, tescilli ticari markalar altındaki ürünler ve mallar bu markanın korunduğunu, bilindiğini ve güvenildiği anlamına gelir.

C işareti, eser şeklinde sayılan ürün ya da hizmetler için kullanılmaktadır. Açılımı 'Copyright'dır. Telif hakkı, eser niteliğinde (Bilgi, sanat eseri vb) sayılabilecek tüm şeylerin kopyalanmasını engelleyen hukuki haklardır.

G işareti, kısa adı GUMİB olan Marka İsim Merkezi Tarafından markaların güvenilir olduğunun ispatı olarak Güvenilir Marka İsim Belgesine sahip bir marka olduğunu anlatan işarettir.